Predstavte si, že by existoval online portál, ktorému zadáte zopár kľúčových slov a on vám na základe nich vygeneruje originálny obrázok. Fantastické, však? Ešte lepšie je, že takýto spôsob už existuje a môžete si ho dokonca vyskúšať zadarmo. Ide o výskumné centrum Midjourney.
MIDJOURNEY
Otvorene priznám, že sme s kolegom Erikom na ňom závislí. Odkedy sme generovanie obrázkov vyskúšali, totálne sme mu prepadli. Ako to vlastne funguje?
Midjournej je AI bot, ktorý dokáže vytvárať obrázky na základe zadaných kľúčových slov a príkazov. Doslova to teda fuguje tak, že mu zadáte pokyn a on vám vygeneruje štyri náhľadové kresby, s ktorými môžete ďalej pracovať. Ak sa vám nepáčia, refreshnete príkazy a on skúsi znova. A znova. A znova.
Ak sa vám jeden z obrázkov zapáči, môžete to zväčšiť a tiež priamo z neho vytvoriť ďalšie varianty.
Umelá inteligencia ako novodobá forma umenia
Midjourney je zatiaľ v beta verzii a generovanie funguje cez komunikačnú platformu Discord. Niekoľko obrázkov je možné si vytvoriť aj bezplatne, ale ak mu prepadnete tak, ako my, môžete si zaplatiť mesačný subsription (od 10 dolárov), vďaka ktorému máte možnosť botovi zadať 200 príkazov.
Obrázky sa dajú vytvárať v rôznych rozmeroch (vertikálne, horizontálne, štvorcové), v rôznych štýloch (vie pekne rozpoznať rôzne umelecké smery ako surrealizmus, art deco, pop art).
Zopár poznámok, na ktoré sme prišli vďaka testovaniu:
- Extrémne záleží na výbere správnych slov. Nie je jedno, či použijete frázu house alebo home – výsledky môžu byť diametrálne odlišné
- Ak dvaja užívatelia zadajú identický príkaz, vygeneruje to každému iné obrázky (podobné, ale iné). To znamená, že výsledok bude vždy unikátny, len pre konkrétneho užívateľa
- Príkazy sa dajú kombinovať a záleží na poradí, v akom ich zadávate
Najlepšie výsledky
Najlepšie výsledky sme doposiaľ dosiahli, keď sme skúšali vytvoriť temné, ťaživé obrazy plné smútku a ťažoby. Tie mu idú najlepšie, predpokladám že preto, že má na internete obrovskú zásobáreň rôznych referencií, s ktorými vie narábať.
Na čom treba popracovať (alebo nájsť tie správne slová), sú ľudské realistické portréty. Tie zatiaľ pokrivkávajú a najmä symetria býva naozaj veľkým problémom.
Nová forma umenia
Ide o novú formu umenia alebo len obyčajné príkazové generovanie obrázkov? Za mňa je to rozhodne to prvé. Za tých niekoľko desiatok hodín strávených na Discorde sa nám zatiaľ nepodarilo rozlúsknuť, ako spraviť realisticky vyzerajúcu tvár – no zopár sme ich už videli, takže to určite možné je.
Subjektívne si myslím, že sa začne vytvárať nový druh digitálnych umelcov – takých, ktorí budú vedieť skombinovať svoju predstavivosť so schopnosťou narábať so slovami a kombinovať ich tak, aby AI pre nich vytvárala unikátne diela. Nebudú však kreslené rukou, štetcom a ani perom do tabletu, no bude to doslova maľovanie myšlienkami.
Autorské práva
Autori tohoto výskumného centra umelej inteligencie sa pred pár týždňami rozhodli zmeniť aj prístup k vlastníctvu vygenerovaných obrázkov. Aktuálne je vlastníkom užívateľ, ktorý daný obrázok vygeneroval. To znamená, že všetko, čo vytvoríte, vám patrí. Do istej miery môžete obázky dokonca využiť nielen na súkromné, ale aj na komerčné účely (pozor, výnimkou sú NFT, pre ktoré platia samostatné pravidlá).
Takže ak si zaplatíte mesačný subscription, môžete si vďaka Midjourney vygenerovať obrázky, ktoré potom použijete do svojich blogov, na sociálne siete, na plagáty, či natlačíte na tričká, mikiny alebo kryty na mobily.
Otázne je, či práve sledujeme začiatok konca umenia ako ho poznáme alebo práve vďaka podobným platformám budú práve klasickí umelci narastať na hodnote.
Tak či onak je zaujímavé tento vývoj sledovať. The Future is NOW.
Veronika Bošková
Veronika má v agentúre na starosti marketing a stratégie. Venuje sa brandingu a je aktuálne prvým a jediným certifikovaným Brand Architektom na Slovensku. Aj v bežných veciach sa snaží vždy nájsť nový uhol pohľadu a prepájať jednotlivé súčasti tak, aby tvorili zmysluplný celok. Popri práci sa neustále vzdeláva, hrá v divadle, veľa číta a práve píše svoju tretiu knihu.