Zanedbaná psychohygiena, prepínanie síl, nedostatočný a nepravidelný odpočinok. K tomu chaotické stravovanie, jednostranná záťaž, časový tlak, toxické vzťahy. Ak nás niektorá z uvedených príčin zdvihne zo stoličky, je vhodné začať s plánovaním dovolenky.
Niekto sa stretáva s týmito problémami pravidelne. Tie súvisia často s vypätím v práci. Pokiaľ sa však s uvedenými zdrojmi nekomfortu stretávame stále, je dobré zmeniť niektoré návyky. Začnime napríklad poctivo dovolenkovať. Telo aj myseľ potrebuje pre regeneráciu pokoj a uvoľnenie, obnova buniek je rýchlejšia počas relaxu.
Prejavy únavy
Potreba regenerácie sa prejavuje pocitmi vyčerpania, bezmocnosti, apatiou, emocionálnymi výbuchmi hnevu takmer bez príčiny, podráždenosťou a nechuťou k akejkoľvek fyzickej aktivite.
Ak tento problém neriešime, dochádza k narušeniu nielen mentálneho, ale aj fyzického zdravia. Mali by sme spozornieť, ak sme často neopodstatnene vyčerpaní a bez nadšenia. Ide o akútny nedostatok regenerácie. Prvá rada znie: mimo práce sa venujme záujmovým aktivitám, najlepšie pohybovým. Vypnime vo voľnom čase pracovný mobil, aj pracovné myšlienky.
Večne zaneprázdnení, neustále niekam dobiehajúci a prakticky nič nestíhajúci ľudia sú už mimo. Nič nestíhať už nie je populárne ako kedysi. Treba spomaliť. Skôr či neskôr príde chvíľa, ktorá nás prinúti zastaviť sa, sadnúť si a zamyslieť sa.
Stopka nielen na červenú
Keď sa zastavíme počas dňa, stane sa zaujímavá vec. Namiesto pocitu úľavy, začne mozog produkovať nové a nové myšlienky. Začneme sa rýpať v minulosti, prípadne rozmýšľať, čo nás čaká zajtra. Zistíme, že myšlienky sa podobajú na nekonečný prúd hodnotení, úvah, pochybností, spomienok a nápadov. Rýchlosť, akou myseľ pracuje, je u každého iná. Za pár minút nájdeme stovky ideí, ktoré nám pobehujú v hlave a nedajú sa vypnúť.
Je zaujímavé, že ľudský mozog vyprodukuje denne až 70 000 myšlienok. Naše vedomie ich nestíha spracovať a stále generuje nové. Napokon sa stane to, že myseľ vypne. Deje sa to jedine v spánku, kedy sa mozog zotavuje zo záťaže. Ak sme ale aj tak unavení, problém treba hľadať inde. Zrejme nestriedame činnosti. Máme málo pohybu, veľa pracujeme a nedokážeme nerobiť nič. Možno sa cítime stuhnutí, vnímame napätie vo svaloch, aj to je prejav nedostatočného relaxovania. Sme preťažení a potrebujeme pauzu. Potrebujeme prestávku bez myslenia. Dobrou správou je, že relaxovať sa dá naučiť.
Čo na to odborník?
Odpovede na odborné otázky sme dostali od terapeutky a koučky Niny Menkynovej, ktorá sa vo voľnom čase venuje aj Flow joge.
„Človek je tvor, ktorého fungovanie, rast i vývoj je cyklický. Z pohľadu výkonnosti doby radi meníme realitu. Vymýšľame si termíny ako “udržateľný rozvoj” či “lineárne rastúca krivka zisku”. Prírodu či naše prosté ľudské fungovanie oklamať nedokážeme. Udržateľný rast nikde v prírode nefunguje. Žiadny konár stromu nerastie nekonečne – váha by ho neuniesla, nemal by dostatok živín, zlomil by sa. Ak sa vnímame ako súčasť prírody, je jasné, že výkon strieda oddych, deň nahrádza uplynulú noc, po jari prichádza leto a po ňom jeseň. Jedno nie je bez druhého, každé je významným východiskom pre to ďalšie. Tento cyklus sa nedá obísť, nahradiť ani ignorovať,“ hovorí Nina.
Spýtali sme sa ďalej, ako s týmto cyklom súvisí potreba dovolenkovať.
Nina tvrdí, že v cykle výmeny energie pracujeme v závislosti od ročného obdobia, fáz dňa, miery pracovného či fyzického vyťaženia. Keď sme v záťaži, fungujeme na spomalený mód alebo čerpáme zo zásob, ideme na dlh. Vysoká energia znamená vysoké nasadenie, rast výkonu, nadšenie a aj výdrž v aktivitách.
Existujú rôzne techniky, ako s energiou pracovať, avšak tou podstatnou informáciou je, že energia je obnoviteľná. Znamená to, že ak sa s ňou pracuje rozumne a rešpektujú sa jej krivky, nevyčerpáva sa a funguje ako neustály zdroj. Telu však treba dopriať oddych.
Ak ešte váhate s naplánovaním dovolenky, Nina radí, ako dosiahnuť rovnováhu aj mimo nej:
- Vnímajme každé ráno svojich nových 24-hodín nového dňa.
- Raňajkujme a vedzme, že raňajkujeme. Užívajme si svoje raňajky. Sadnime si k nim, spravme si z nich aspoň krátky rituál. Skúsme to tiež pri pití čaju. Sledujme, čo sa pri tom deje.
- V čase jedla iba jedzme. Nejedzme za pracovným stolom.
- Buďme v spojení so svojim telom. Učme sa počúvať, čo hovorí.
- Učme sa vnímať silu dychu, poznávať jeho možnosti.
- Vytvorme si aj v práci “priestor na dýchanie” – miesto, kde sa môžeme prirodzene a nerušene koncentrovať na svoj dych. Zisťujme, aký má plný dych vplyv na naše emócie.
- Nerozdeľujme si čas na prácu a na čas pre seba. Všetko je to náš čas, každý jeden okamih v dni si vypĺňame sami.
- Keď cítime hnev alebo iritáciu, zastavme svoju spontánnu reakciu. Darujme si sekundu medzi podnetom a svojou neovládnutou, okamžitou reakciou. Vráťme sa k svojmu dychu. Zareagujme vždy až potom.
- Predstavujme si svojich kolegov či nadriadených ako spojencov a učiteľov, nie ako nepriateľov.
- Vyjadrujme svoje ocenenie k okoliu a to aj pri drobnostiach. Vnímajme, ako sa tým menia ľudia a veci okolo nás.
- Znížme počet vyrušení tým, že úlohy náročné na koncentráciu budeme vykonávať mimo telefónov a e-mailu.
- Na telefónne odkazy a e-maily skúsme odpovedať iba v určitú dobu počas dňa.
- Každý večer si určime najdôležitejšiu výzvu pre nasledujúci deň.
- Uvedomme si, s akou energiou prichádzame z práce domov. Pred vchodovými dverami sa vždy zastavme.
- Multitasking znamená, že nie sme v priebehu aktivít vlastne prítomní v žiadnej z nich. Skúsme vnímať ten rozdiel a aspoň časť vecí robme so svojou plnou pozornosťou.
Rada na záver
Nie každému sa podarí odletieť na opačný koniec sveta. Nie každý môže dovolenkovať, kedy sa mu zachce. Ak sa nedá odchádzať na relax pravidelne, riešením môže byť aj jednorazová „bomba“. V takom prípade odporúčame odísť autom čo najďalej a čo najdlhšie, ako to práca dovolí. Získaná energia sa prejaví nielen na našom zdraví, ale aj na našom výkone v práci.