Kremsa Digital

Aj web developeri sú len ľudia. Občas sa potrebujú zdôveriť kačke

04.04.2019

Svetom koluje názor, že programátori sú suchári. Možno niektorí skutočne takí sú, ale čo ak ich vnútorný svet je úplná divočina? To však nie je prípad nášho developera, Miloša Petkoviča, ktorý by sa pokojne uživil aj ako komik, keby tak dobre nekódil.

Čo máš v hlave práve?

Susedia mali v noci párty a ráno o ôsmej začali vŕtať. Takže nič.

Kedy chodia obyčajne developeri do práce?

Kedy chcú. Niekde medzi 9 a 12.

Koľko denne kóduješ?

Priemerne  2-3 hodiny, ale keď treba, tak aj 4-5-6-100.

Aký je rozdiel medzi front-end a back-end developerom? Ktorý z nich si viac ty?

Obidvaja. Mám záujem o jedno aj druhé, ale viac som back-end, ak sa mám charakterizovať.

Koľko už robíš development?

8 a pol roka, z toho pre Kremsa Digital 5 a pol.

Čo ťa na tejto práci baví?

Celý ten proces od idey až po realizáciu. Ako keď máš maliara. Na začiatku má len víziu, predstavu v hlave, farby a plátno a napokon výsledkom práce je skvelé dielo. A navyše aj použiteľné pre život.

To je ideálny stav. Čo ak sa niečo pokazí? Aj to ťa baví?

Niekedy áno. Závisí od projektu, ale v zásade ma baví hľadať chybu, prečo niečo nefunguje, ako má. Hlavne tá spokojnosť, keď nájdem, čo bolo príčinou.

Výhodou je, že môžeš robiť, skadiaľ chceš. Kde si teraz a prečo si si vybral pre svoju prácu práve Slovensko?

Pôvodom som zo Srbska. Robím z domu, aj z Bratislavy. Dôvod, prečo som sa rozhodol pre Slovensko, bol úplne prozaický – láska.

A čo škola?

Bakalára som študoval v Srbsku – odbor Informatika a podnikanie. Chcel som dokázať rodičom, že mám na viac. Moja fakulta mala výmenný program, takže som sa dostal na Slovensko. Práca prišla náhodou cez Facebook Ad. Dovtedy som bol freelancer. Kremsa Digital hľadala developera a doslova o 2 hodiny mi Adam zavolal, či chcem ísť robiť vstupný test.

Našiel si sa v tom?

Rozhodne áno. Mám veľmi dobrú pozíciu, som spokojný. Som z mesta o niečo menšieho ako Bratislava, volá sa Loznica a tam sú úplne iné príležitosti na realizáciu. Práca developera je však momentálne žiadaná úplne všade, takže o realizáciu nie je núdza.

Ktorý z projektov ťa bavil najviac?

Keď tvoríme spoločne niečo nové a máme moc rozhodovať a byť aj kreatívni. Napríklad SMBee projekt je veľmi cool. Klient mal pôvodne predstavu jednoduchšej verzie, ale my sme vymysleli omnoho viac, ako sa to celé dá vyskladať. Je to podľa mňa skvelý produkt. Takisto aj Boosterberg a Hitscout.

Čiže developeri sú aj kreatívni?

Presne tak. Keď ťa to baví, je veľmi veľa možností, ako byť tvorivým. Jasné, že sú aj takí, čo len plnia úlohy a prílišná kreativita by pre nich bola obťažujúca. Najmä v korporácii sa môžeš stretnúť s týmto typom ľudí.

Podaril sa ti aj nejaký kiks?

Na začiatku určite – tak ako každému. Tuším som niečo aj zmazal z databázy.

Čo potom v takých prípadoch?

Poviem to projektovému manažérovi a nechám ho, aby to vysvetlil klientovi (smiech). Väčšinou sa to dá opraviť.

Čo ťa najviac motivuje v práci?

Stále to tak mám, že sa teším. Najväčšia motivácia je, aby som vás videl. Kolektív vie dosť potiahnuť, ale samotná práca musí človeka baviť.

Si typ človeka, ktorého niečo len tak nevytočí. Si pozitívny. Je niečo, čo ťa fakt irituje?

Dokážem sa dosť vytočiť napríklad pri šoférovaní. Aj škaredo nadávam. Nemám rád rozprávať sa o niečom, čo nemá význam a nikam nevedie.

Čo máš rád? Čo ťa poteší?

Mám to šťastie, že moji kolegovia sú aj moji kamoši. Mám rád jazdu autom, to ma ukľudňuje. Všetko, čo sa týka vody – rybačka, kúpanie, člnkovanie, kačky (vysvetlím neskôr). Milujem hudbu okrem pschychohudby. Rád počúvam elektronickú hudbu aj retro.

Nevadí ti hudba pri práci?

Práveže sa vtedy fokusujem.

Aké vlastnosti by podľa teba mal mať správny developer?

Byť programátorom je o hľadaní ideálneho riešenia problémov, s ktorým sa stretávame každodenne. Iným slovom povedané, vlastnosť, ktorú by každý programátor mal mať je problem solving. Vedieť nájsť a hlavne zaujímať sa o ideálne riešenie problému alebo zadania. Pre mňa to niekedy ide do takého levelu, že si v obchode neviem poriadne vybrať ani aké jablko chcem, lebo tam je vždy nejaké IF.

Čo je ešte dôležité?

Pôvodná verzia Milošovho srbsko-slovensko-anglického textu bez úprav: “Komunikácia je tak iste velmi doležita. Ked človek robi aj solo na nejakom projekte, je dobre keď sa z niekim porosrava a počuje nazor inich o tom čo a ako roby. Špecialne keď sa roby v time je doležite aby všecy boly syncnuty a vedely kto na čom roby. A keď sa nemaš z kim porospravat alebo ta už nikto nechce počuvat, tak je tu vždy kačka. Existuje method code debuggingu ktory sa vola rubber duck debugging kde si programator so sebou zoberie kačku a začne jej vysvetlovat riadok by riadok kodu pokial spolu nedojdu na riešenie. Članok v prilohe: https://en.wikipedia.org/wiki/Rubber_duck_debugging

A aké z nich mas ty?

No, ja mam tu kačku.

Čo by si naprogramoval, keby si mohol?

Software, skript, AI, čokoľvek, čo mi vysvetlí rozdiel medzi h a ch! But for real – iba jednu apku bez buggov. I am a simple man with a simple needs.

Máš chuť experimentovať alebo ideš často v predpísaných líniách?

Veľmi rád experimentujem. V podstate v každom projekte sa snažíme vyskúšať niečo nové. No chuť experimentovať niekedy vie rýchlo zaniknúť v prípadoch, ak sme noc predtým žúrovali, vtedy je to dosť o copy/paste.

Vraj záleží na tom, aby sme boli podobná krvná skupina, inak to nebude v tíme klapať. Platí to aj na teba a tvoju pozíciu?

Platí to vo všetkom. Keď by sme boli tak nastavení, tak by sme nečakali na Elona, aby poslal ľudí na Mars, ale by sme zo zemegule (FU flathearthers) kývali druhej generácii ľudí, s ktorou by sme posielali 12-minútové oneskorené správy a potom by už aj chalani z Microsoftu mali dôvod, prečo poslať správu cez Skype trva niekedy aj dlhšie.

Developer uvažuje logicky. Všade prevažuje racio. Je to tak aj v súkromí alebo tam si ideš svoje?

Mam rád logiku. Považujem sa za človeka, ktorý ju vie použiť. Ale bohužiaľ in real life to často nefunguje. Odôvodňujem to tým, že som iba človek a je okay robiť chyby.

Nejaký mesidž na záver?

Definitívne sa riadim týmto: Nič nie je nemožné. Jedine že by nie.

Okrem marketingových aktivít má naša agentúra k dispozícií aj takýchto šikovných developerov, akým je napríklad Miloš. Ak by ste potrebovali čokoľvek vyvinúť, volajte, píšte, mailujte. office_sk@kremsa.com

Naše aktivity v oblasti web developmentu a programovania nájdete na https://kremsa.sk/service/development/.








Kremsa Digital s.r.o.
Námestie hraničiarov 37
851 03 Bratislava
Slovakia