Kremsa Digital

Ako prežiť mesiac v digitálnej agentúre

21.11.2018

Ešte stále som tu. Našťastie istá dávka naivity, spiace ego ženy a zmysel pre humor mi pomáhajú riešiť každodenné situácie a vlastnú neschopnosť. Dá sa to prirovnať k situácii, keď absolvujete potápačský kurz, dostanete super kvalitné plutvy aj okuliare, neoprén prestížnej značky a na chrbát vám zavesia celkom slušne ťažkú bombu. A vy sa zrazu presúvate zo Seneckých jazier do úplne nových vôd Červeného mora. No tak to som ja v Kremsa Digital. S bombou na chrbte kdesi pri pobreží, hodená do vody asi s 10-členným tímom úplných profi potápačov.

Návod na prežitie

1. Pýtajte sa

Keď neviete, aj keď si nie ste istí. Pýtajte sa, aj keď si myslíte, že viete. Inak sa vám môže stať, že zostanete hlúpi do konca života alebo sa vám poďakujú a vrátite kľúče od officu. A to nechcete. Respektíve nemusíte mať také šťastie ako ja, že vám to niekto bude tolerovať. Pýtajte sa aj čudné otázky, raz ich pochopia, respektíve raz ich naformulujete tak exaktne, že ich pochopia hneď. Pýtajte sa rýchlo, inak odíde kolega na tri mesiace surfovať (ale naozaj s doskou, nie po nete) a to tiež nie je pre vás úplná výhra.

2. Škrtajte

Žena má inú a obsiahlejšiu slovnú zásobu ako muž. Radím výrazne zredukovať. Tu sa mi veľmi hodili niekoľké kurzy editovania a copywritingu, kedy ma ľudia od fachu naučili kvalitne škrtať zbytočnú a príšerne nudnú vatu. Vata je smrť copywritera.

3. Študujte

V agentúre získate nový akademický titul a ten váš si pokojne odložte do šuflíka. Nebudete ho vôbec potrebovať. Svedčí jedine o tom, že ste dokázali 5 rokov zodpovedne sedieť v lavici a absolvovať asi stovku skúšok z predmetov, ktorých názvy si už dnes nedokážete vybaviť. Ak vás chytí online svet alebo ste len prirodzene zvedaví, (ako ja) ako veci fungujú, pristihnete sa pri tom, že pred polnocou sledujete na YouTube videá o online marketingu namiesto tradičného popíjania alkoholických nápojov.

4. Odložte ego

Aj vy ste si mysleli, že viete písať? Červené more (nemyslím potápačský kontext z perexu) komentárov a odporúčaní, ako text preformulovať, prípadne radšej celý prepísať, vám určite na sebavedomí nepridá. Odporúčam krok číslo 3 v kombinácii s 1. Naučte sa prijímať kritiku. Nie je nič lepšie (okrem niektorých pozemských radostí) ako konštruktívna, dobre mienená kritika od odborníka. Nemusíte si platiť kouča a posuniete sa.

5. Mlčte

Možno je to podobná rada ako tá so škrtaním v kroku číslo 2, ale má iný význam. Niekedy je totiž mať pokoj lepšia voľba ako mať pravdu. Vraj má každý tú svoju, ale viete čo, kašlite niekedy na to. Stojí vám to skutočne za to, aby ste sa hádali? Oťukajte sa, naučte sa niečo a potom sa hádajte.

6. Chváľte

Nemusíte to preháňať, aby to nebolo nápadné. No ak si skutočne vážite prácu a skills svojich kolegov, povedzte im to. Ak je vám to trápne slovne, kúpte im čokoládu alebo metaxu. Je dokázané, že pochvala a kritika sú najúčinnejšie nástroje, ako sa vďaka nim môžete posunúť z bodu A do bodu B. Len ich treba vedieť použiť v tom správnom poradí.

7. Všímajte si okolie

Pohybujú sa okolo vás ľudia s vlastným biznisom alebo máte skúsenosti s tým svojim? Máte obrovskú výhodu, na ktorej sa môžete veľa naučiť. Ak im viete poradiť, urobte to zadarmo a naberte skúsenosti aj týmto smerom. Prípadne im odporučte obrátiť sa na Kremsa Digital. Tu im poradia profíci a nastavia web, kampane a sociálne siete. Fakt.

8. Smejte sa

Neriešte zbytočnosti. S humorom a nadhľadom sa vám v bežnom živote a aj v tom pracovnom bude žiť omnoho jednoduchšie. Stále hľadáte dream job? Neláka vás neosobný korporát a chcete fajn atmošku v digitálnej reklamnej agentúre? Poďte k nám, na webe nájdete aktuálne voľné pozície https://www.kremsa.sk/kariera/

Komentáre


Kremsa Digital s.r.o.
Námestie hraničiarov 37
851 03 Bratislava
Slovakia