Kremsa Digital

Ako sa vyvíja automotive segment na Slovensku? Máme odpovede

23.06.2020

Automotive segment je našou špecializáciou, aktuálne pracujeme pre viacero značiek a preto sa zaujímame o vývoj situácie v súvislosti s pandémiou Covid-19. Trh reaguje, ľudia reagujú, potreby sa menia. Hľadali sme, čo aktuálne ľudia na Slovensku zaujíma práve v súvislosti s autami.

V dôsledku pandémie, ktorá na prelome rokov 2019 a 2020 vznikla v Číne a postupne sa dostala do celej Európy, klesol všeobecne predaj na trhu s automobilmi o viac ako 60 %. Takisto ako vo svete aj na Slovensku sa dostávajú do popredia vozidlá typu SUV. Rovnako ako pri celkovom poklese trhu s automobilmi, aj pri tomto populárnom type vozidiel, klesol predaj až viac ako o 74%. Ďalšou kategóriou boli malé vozidlá, pri nich klesol dopyt o viac ako 55 %. Čo sa týka prémiových značiek a značiek strednej triedy, zaznamenali sme pokles na hranici 60 %. Poslednou z kategórií boli športové autá, pri ktorých sme zaznamenali najväčší pokles a to zhruba o 82 %. Na základe týchto poklesov sme sa snažili zistiť, čo ľudia na Slovensku vyhľadávali v oblasti automobilov a prepravy. Tieto údaje sme získali od našich klientov a ich interných štatistík. Zaujímalo nás, ako vyhľadávanie na Google ovplyvnila pandemická kríza.

Čo Slováci vyhľadávali v kategórií automobily?

Ako môžeme vidieť na grafe, za ostatných 12 mesiacov ľudia najviac vyhľadávali pojem Bazoš, čo nie je vôbec prekvapivé – ojazdené autá majú na Slovensku dlhoročnú tradíciu. Čo sa týka konkrétnych značiek vidíme, že stále na Slovensku zostáva najpopulárnejšia značka zo susednej Českej republiky. V tesnom závese za Škodou sa nachádza bavorská značka a tretia najvyhľadávanejšia značka je taktiež z Nemecka – Volkswagen. Ďalšia zaujímavosť je, že medzi slovami auto a bicykel je 50-percentný rozdiel, čo je stále veľa. Vidíme, že sa frekvencia vyhľadávania slova bicykel približuje vyhľadávaniu slova auto. To znamená, že sa približujeme krajinám ako napríklad Holandsko či Nemecko, kde dokonca od 15.marca k dnešnému dňu viac ľudia vyhľadávajú slovo bicykel ako auto.

Pokles vyhľadávanie slova Auto

Čo sa týka vyhľadávanie kľúčového slova “auto” na Slovensku, môžeme si na grafe všimnúť, že na začiatku marca začala vyhľadávanosť prudko klesať a priblížila sa na grafe k číslu 50. Dokonca od roku 2004 je to najmenší počet vyhľadávaní

Ako sú na tom taxíky? 

Autá sme už v našom malom prieskume spomenuli, ale ako sú na tom taxislužby? Čo sa týka samotného slova taxi, hodnoty respektíve frekvencia vyhľadávania je omnoho nižšia ako práve pri kľúčovom slove “auto”. Z grafu jednoznačne vidno koreláciu medzi oboma pojmami. To znamená, že od začiatku vyhlásenia núdzového stavu na Slovensku z dôvodu korona vírusu, sa obe krivky vyvíjajú veľmi podobne. 

A čo verejná hromadná doprava? 

Takisto sme predpokladali nárast vo vyhľadávaní skratky MHD (mestská hromadná doprava), ale nečakali sme, že vyhľadávanie stúpne až nad hranicu vyhľadávania slova taxi. Veľmi dôležitú rolu zohral fakt, že na Slovensku boli v čase núdzového stavu taxislužby zakázané. Ľuďom chvíľu trvalo si na tento fakt zvyknúť, ale v polovici marca sa dostal pojem MHD nad hranicu pojmu taxi. O zhruba 2 mesiace neskôr sa opäť tieto dve krivky stretli a naša predikcia hovorí, že trend v Google Search by mal vrátiť krivky do pôvodnej polohy.

Ako sú na tom moderné automobily?


Posledný trend, ktorým sme sa zaoberali, bol trend v oblasti moderných technológií automobilov, konkrétne sme si vybrali termín hybrid. Pre tých, ktorí nepoznajú pojem hybrid, ide o modernú technológiu, pri ktorej sú automobily poháňané dvoma navzájom prepojenými motormi. Väčšinou ide o benzínový motor a elektromotor. Vďaka súčinnosti oboch pohonných jednotiek, patrí hybrid k najúspornejším možnostiam v oblasti úspory pohonných hmôt. Rovnako ako aj pri ostatných termínoch aj hybrid utrpel pri vyhľadávaní najmä v mesiacoch marec a apríl. Aktuálne už sa dostáva do pôvodných čísel. 

Zrhnutie

Mnoho z naších klientov je práve z automotive sféry, čo znamená, že je pre nás dôležité sledovať trendy práve v tejto kategórii, aby sme im boli schopní poskytnúť perfektné služby. Vzhľadom nato, že sledujeme kritériá, aj najnovšie štúdie, poznáme dobre tento trh.  

Čo sa týka predpokladu analytikov, hovoria o návrate k pôvodným predajom až na konci roka 2021, aj to iba za predpokladu, že záchranné opatrenia zo strany vlád budú úspešné.

Ak aj vy podnikáte v automotive oblasti, neváhajte nás osloviť, cítíme sa v tejto sfére ako doma. Napíšte nám na office_sk@kremsa.com. Radi vám pomôžeme.

Komentáre


Kremsa Digital s.r.o.
Námestie hraničiarov 37
851 03 Bratislava
Slovakia