Kremsa Digital

Ako zvládnuť obchodné stretnutie čo najlepšie? Praktické rady odborníka

10.02.2020

Idete na obchodné stretnutie? Chcete, aby boli obe zúčastnené strany spokojné? Svedomito sa pripravte a nepodceňte verbálnu aj neverbálnu stránku komunikácie. Obe by mali spolu hrať.

Pokiaľ chcete dobre naštartovať stretnutie s obchodným partnerom, v prvom rade musíte uvoľniť z tela napätie. Stres častokrát spôsobuje, že sa vaše telo dostane do kŕča. Sústredíte sa na výkon a hladina adrenalínu prudko stúpa. Cítite vlastný pot, búši vám srdce, zrýchľuje sa vám dych. Poznáte to? Ako sa s nahromadeným napätím vyrovnať a zároveň zvládnuť dotiahnuť obchodné rokovanie do úspešného konca, sme sa spýtali odborníčky na reč tela, psychologičky Moniky Stehlíkovej, zakladateľky značky Bodytalks

Ako zvládnuť stres

“Je viac ako žiaduce, aby bola chémia tela kombinovaná s pozitívnou energiou a emóciou. V takom prípade sa v tele tvoria chemické látky, ktoré nás počas náročného obchodného stretnutia podporia a budete sa cítiť nielen sebaisto, ale budete aj schopní sústrediť sa a byť pohotoví. Vyvarujte sa opačných pocitov. Ak sa adrenalín spojí s negatívnymi emóciami, akými sú obavy, strach či kolísavá sebadôvera, môžete očakávať, že vás telo počas rokovania sklame,” hovorí expertka Monika Stehlíková, ktorá o reči tela vydala aj odbornú knihu Tajomstvo reči tela a v tomto odbore má 20-ročné skúsenosti.

Rozhoduje dych

Aby ste čo najrýchlejšie a najúčinnejšie nastolili pohodu počas obchodného stretnutia, odporúčame urobiť nasledovné:

 • Sústreďte sa na váš dych, dostaňte ho pod kontrolu.
 • Dýchajte rytmicky. Na 3 doby nádych, na 6 dôb výdych. Ak budete pozorovať reakciu svojho tela, určite si všimnete, že telo sa začne veľmi rýchlo upokojovať.  
 • Harmonizujte dych. Budete cítiť pokojne a uvoľnene.  
 • Modifikujte dýchacie cykly. Ak je pre vás pravidlo dýchania náročné, môžete ho modifikovať vzhľadom na vlastné limity. Skráťte výdych na 4 alebo 5 dôb. 
 • Dýchajte plynulo. Je nutné, aby ste sa pri dýchaní cítili príjemne.
 • Upokojte nervový systém. 

Vedeli ste, že…

Srdce má najsilnejšie elektromagnetické výboje, až 500-násobne vyššie ako váš mozog. Sústredenie sa na srdce zvýši energiu v celom tele a pomôže vám ľahšie dospieť k pocitu sily a vplyvu. Je to najsilnejší orgán v tele a je pre vás dôležitý.

Zvoľte pozíciu moci

Postavte sa do pozície X. Širšie postavenie nôh, založte ruky v bok alebo nad hlavu. Vypnite hrudník, dvihnite hlavu a pokojne dýchajte. Už po dvoch minútach v pozícii moci sa vo vašom tele začne produkovať testosterón, ktorý sa spája s pocitom sebavedomia a vplyvu. 

„Mnohým mojim klientom pomáha predstava silného zvieraťa, orla, ktorý letí, alebo silného mohutného stromu. Nájdite si spôsob, ktorý vám bude vyhovovať. Telo bude mať pred stretnutím dostatok testosterónu, aby vás podporilo, váš hlas znel dynamicky, pôsobili ste zaangažovane a mali ste sám zo seba dobrý pocit,“ konštatuje Monika Stehlíková.

Aby ste stretnutím len nepreleteli, ale aby ste do výborne zvládli a uzavreli obchod, musíte u partnera vzbudiť dôveru. Ak si nebudete veriť, nebude vám veriť ani on. Úspešné podnikanie je založené na vzájomnej dôvere obchodných partnerov. Nalaďte sa na neho. Nejde o to, aby ste jeho gestá kopírovali, ale aby ste mu porozumeli vďaka empatii. 

Majte na pamäti, že nie každý ide do vzájomných obchodných vzťahov so serióznymi úmyslami. Naučte sa rozoznávať podvodných obchodných partnerov. Na to je potrebné si trénovať „čuch“ na ľudí. Dá sa však vytrénovať a naučiť sa to, aj keď tento talent nemáte vrodený. Pozrite sa spätne na ľudí z ktorých sa vykľuli podvodníci. Spomeňte si ako sa hýbali, ako sa pozerali, gestikulovali, alebo aký ste mali z nich pocit. Časom si túto zručnosť vycibríte a dokážete serióznosť rozoznávať. Vyhnete sa tak mnohým zbytočným problémom.

Čomu sa vyhnúť oblúkom na obchodnom stretnutí?

 1. Nepočúvajte len akože  – počúvajte preto, aby ste rozumeli a nie preto, aby ste hľadali odpoveď. Vyhnite sa vnútorným monológom, buďte otvorení a mysľou zameraní na klienta. Neobhajujte sa a nepresadzujte vlastné myšlienky. V prvom rade treba pozorumieť partnerovi.
 2. Pozor na gestá – preferujte otvorenú posturiku a otvorené gestá, vyhnite sa gestám ako ukazovanie prstom, schovávanie rúk za chrbát, žmolenie nohavíc či gombíkov, zipsov alebo ozdobám.
 3. Dodržujte osobnú zónu – rešpektujte vášho partnera, nevchádzajte mu do jeho osobnej zóny. Bude sa cítiť ohrozený a časom bude mať nepríjemný a nevysvetliteľný pocit, ktorého výsledkom je ukončenie stretnutia. Platí to aj o oblasti pod stolom.
 4. Pozor na dotyky –  vyhnite sa nadmernému sebadotyku v oblasti hlavy, zátylku a hrude. Tieto gestá ľudia podvedome vnímajú ako neisté. Oxytocín, ktorý sa tvorí v tele, keď sa samých seba dotýkate, vás síce upokojí, ale nepôsobí dobre. Namiesto toho vložte chrbát jednej ruky do druhej alebo prikryte chrbát jednej ruky druhou. Môžete si položiť dlaň na stehno.
 5. Načasovanie – správne zvolenie času príchodu, otázok či prestávok. Nebojte sa ticha počas rokovania a dovoľte partnerovi uvažovať. Netlačte na neho  a v prvom rade hneď na začiatku sa dohodnite, koľko máte na seba času.Kremsa Digital s.r.o.
Námestie hraničiarov 37
851 03 Bratislava
Slovakia