Kremsa Digital

Nový typ nebezpečného scamu + návod na odstránenie

19.04.2021

Podvodníci vymýšľajú stále nové spôsoby, ako sa v online svete dostať k našim osobným dátam, informáciám a najmä peniazom. Ich taktiky sú stále sofistikovanejšie. Častokrát využívajú moment prekvapenia či dokonca šoku, kedy konáme impulzívne a podvedome klikneme na nebezpečný link.

Internetové podvody alebo scamy vyzerajú čoraz autentickejšie a je čím ďalej ťažšie odlíšiť ich od naozajstnej správy od operátora, banky či internetového providera. Neustále prinášajú nové vizuály, spôsoby či formáty.

Úplnou novinkou je takzvaný Kalendárový scam. Napriek tomu, že sa tematike scamov pomerne dobre rozumiem a mám skúsenosť s podvodnými správami, formát tohoto konkrétneho ma veľmi prekvapil a nebojím sa povedať, že aj vystrašil.

Z ničoho nič mi vyskočilo upozornenie z kalendára, ktoré vyzeralo takto:

Čo sa stalo?

Upozornenia s výstražnými emotikonmi sa mi pridali do kalendára ako eventy. Týchto mi pribudlo asi sto a zo začiatku sa objavovali každú pol hodinu, neskôr každých 15 minút.

V popise eventu boli vždy linky, ktoré vyzývali na odstránenie upozornení, ktoré už na prvý pohľad vyzerajú podozrivo.  Predpokladám, že po kliknutí na niektorý z nich by prišlo k úniku dát či k inej nepríjemnosti.

Čo s tým?

Okamžite som telefón podrobila niekoľkým bezpečnostným aplikáciám, no neobjavilo sa žiadne narušenie, nič podozrivé. Vydýchla som si a začala som hľadať možnosti, ako sa upozornení zbaviť.

Keďže sa notifikácie tvárili ako udalosti v kalendári, skúsila som hľadať v nastaveniach a našťastie sa podarilo. Nižšie nájdete návod, ako tieto upozornenia z telefónu odstrániť:

Ak vám môžem poradiť, impulzívne neklikajte na nič. Všímajte si viac jednotlivé notifikácie. Ak sa vám zdá, že vyzerajú dôveryhodne, radšej si zdroje ešte raz preverte. Každému sa môže stať, že klikne neuvážene a potom si narobí zbytočné starosti. Nebuďte ako ja a aj počas pracovných dní radšej dvakrát merajte a raz režte. Oplatí sa to!

Veronika Bošková koordinuje developerské a marketingové projekty a zo všetkého najradšej pripravuje stratégie a plány. Pomáha firmám vytvoriť ich USP, nastaviť marketingovú stratégiu, nájsť ideálneho zákazníka a získať zapamätateľnú vizuálnu identitu. Aj v bežných veciach sa snaží vždy nájsť nový uhol pohľadu a prepájať jednotlivé súčasti tak, aby tvorili zmysluplný celok. Popri práci sa neustále vzdeláva, hrá v divadle, veľa číta a práve vydala svoju druhú knihu – Lóža temnoty . Napíšte jej na vboskova@kremsa.com 

Komentáre


Kremsa Digital s.r.o.
Námestie hraničiarov 37
851 03 Bratislava
Slovakia