Stretávame sa s ním čoraz častejšie. Trendy a technológie sa menia a vám na webe potichu a nenápadne rastie takzvaný “technologický dlh”. Nie, exekútor vás kvôli nemu nenavštívi. Škody a náklady na upgrade zastaraného webu však i tak môžu byť rozsiahle.
Keď radosť z nového webu vystriedajú problémy
Pri vývoji softvéru môže Damoklov meč menom technologický dlh vzniknúť z viacerých dôvodov. Napríklad si programátor zjednoduší kód, neurobí dostatočnú dokumentáciu, prípadne sa zmení zadanie a vzápätí nastane skrat v komunikácii medzi klientom a agentúrou. Pri tvorbe webu je to podobné. Problémy sa objavia najčastejšie v dvoch prípadoch.
Technológia starne
Prípad č. 1: Necháte si spraviť web a priebežne ho aktualizujete. Po troškách rozširujete funkčnosť o rôzne vychytávky – formuláre, galérie, pluginy. Čoskoro vám v redakčnom systéme vyskakujú upozornenia, kompatibilita kríva, začínajú sa množiť errory. Web je akýsi pomalší a napriek snahe o SEO optimalizáciu sa mu nedarí ani vo výsledkoch vyhľadávania. O porovnaní s konkurenciou lepšie pomlčať. Technológia skrátka pokročila a vaša stránka si s ňou nevie poradiť.
Náročnosť narastá
Prípad č. 2: Pri rozhodovaní o novom webe podceníte budúcnosť a kvôli obmedzenému rozpočtu odsúhlasíte to najlacnejšie a najrýchlejšie riešenie. To, žiaľ, vyhovuje len vašim aktuálnym potrebám. Časom zistíte, že pre svoj rozbehnutý biznis by ste od webu potrebovali viac, no stránka sa ťažko aktualizuje, formulár nefunguje úplne ideálne a práca s newslettrom je ako maratónsky beh. Naboso. Po lego kockách. Mobilnú verziu radšej neskúšate, zdrojový kód sa červená chybovými hláškami. Web už neprináša očakávané výsledky.
Splátky, penalizácie, a ako ich zvládnuť
Čo ste si požičali, mali by ste splatiť. Treba revidovať stav – znova sa pozrieť na web a “prevetrať” ho z pohľadu aktuálnych potrieb. V opačnom prípade výška technologického dlhu prerastie rentabilitu stúpajúceho počtu opráv a upgradov. Navyše môže byť nenávratne ohrozená stabilita a bezpečnosť systému. Od istého momentu môžeme hovoriť o „softvérovom bankrote“ a uvažovať o novom a lepšom webe. Aby ste sa vyhli problémom, najlepšie je technologický dlh vôbec nenechať vzniknúť. Odporúčania? Nechajte si poradiť od odborníkov pri kreovaní špecifikácie. Verte ich skúsenostiam. Dobre navrhnutý web bude nadčasový a v budúcnosti nebude problém systém rozširovať a prispôsobovať. Zároveň ostaňte s dodávateľom webu v dlhodobom kontakte. Nebojte sa osloviť ho a povedať mu o svojich potrebách. Naozaj nie je nič jednoduchšie, ako napísať mail: “Prosím, pozrite sa mi na web, a navrhnite, čo by sme mohli zlepšiť…”
Keď exekútor nehrozí
V Kremsa Digital je samozrejmosťou, že klientom pomáhame riešiť akýkoľvek náznak “technical debtu”. Sledujeme správanie sa návštevníkov, vyhodnocujeme ho, kontrolujeme stránku a rôznym nástrojmi meriame jej rýchlosť. Slovom – kompletný audit webu v istých časových intervaloch, kedy po konzultácii nasledujú návrhy na vylepšenia a konkrétne zásahy a úpravy. Ak chcete mať úspešný web, udržať krok s dobou je nevyhnutnosťou. S dobrým backgroundom vašu stránku skrátka žiadny exekútor neohrozí.
Máte skúsenosti so zastaranými, nefunkčnými webmi? Boli ste kvôli tomu nútení upgradovať? Podeľte sa s názormi v komentároch.