Kremsa Digital

4 kroky, ako na videoobsah v automotive segmente

04.07.2023

Video kraľuje tvorbe obsahu už niekoľko rokov. Potenciálni zákazníci ho konzumujú oveľa ľahšie ako text. Videoobsah a reklamy nájdeme dnes už v celej škále media mixu rôznych spoločností. Rovnako je to aj pri predajcoch automobilov. Tí totiž majú možnosť automobily odprezentovať ešte o niečo jednoduchšie.

Takýto obsah môže prilákať nových zákazníkov a vzbudiť motiváciu prísť si vozidlo vyskúšať osobne. Na aké kroky by ste nemali zabudnúť pri tvorbe videa?

 • Stratégia
 • Nápad a koncept
 • Výber kanálov a formátov
 • Videoprodukcia
 • Distribúcia

Kde začať pri tvorbe videoobsahu?

Tak, ako každá marketingová aktivita, aj tvorba videa by mala byť uchopená strategicky. Preto je na začiatok dôležité stanoviť ciele, ktoré chceme videoobsahom dosiahnuť. Môžeme si ich rozdeliť aj na viacero cieľov pomocou modelu SEE, THINK, DO, CARE, na základe ktorých prispôsobíme ďalšie kroky stratégie.

Po stanovení cieľov môžete prejsť na tvorbu samotného videa.

1. Nápad a koncept – čo chceme videom povedať?

Prvým krokom k úspechu je mať dobrý koncept, to v skratke znamená – o čom bude video. Koncept a nápad videa by mal byť originálny, jedinečný a zaujímavý. Zaujímavosť a originalita nemusí spočívať len v hlavnej myšlienke videa, ale aj v kulisách, strihu alebo prostredí, v ktorom budete natáčať.

Napríklad predstavenie nového modelu vozidla, ktorý máte v showroome, môžete poňať formou testovacej jazdy po diaľnici, v meste a teréne, ak vozidlo vyniká svojimi viacerými jazdnými režimami. Môžu to byť tiež:

 • ,,Ako na to” videá – využitie jednotlivých funkcií vozidla alebo starostlivosť oň.
 • Testovacie jazdy – komentovaná jazda, kde vyzdvihujete schopnosti vozidla.
 • Imidžové videá – atraktívne video, ktoré zobrazuje interiér aj exteriér automobilu.
 • Prezentačné videá – ukážka showroomu, vašich služieb a prezentácia tímu.
 • Vzdelávacie videá – hodnotné tipy a rady, ktoré sa týkajú vozidiel.
 • Zábavné videá – rôzne jednoduché, krátke skeče, v ktorých zobrazíte stereotypné situácie zo sveta automotive.
 • FAQ – odpovede na časté otázky, týkajúce sa vami predávaných modelov a služieb.

2. Výber formátov a kanálov – aké bude video?

V druhom kroku by ste si mali ujasniť, kde video chcete použiť. Dôležité je mať na pamäti, že pokiaľ ide o náročnejšiu produkciu, je vhodné použiť video na viacerých kanáloch a tomu prispôsobiť neskôr formáty.

Preto už samotná produkcia videa by mala dbať, aby všetky tieto formáty, napr. Reels, TikTok, YouTube video, YouTube Shorts a podobne spĺňali špecifiká danej platformy. Sem patrí dĺžka videa, taktiež šírka a výška videa.

3. Videoprodukcia – ide sa točiť

V súčasnosti už jednoduché videá dokážete natočiť aj na smartfón. Opäť ale záleží na predchádzajúcich krokoch, ktoré vám napovedia, aký typ produkcie zvoliť. Vo všeobecnosti sa však odporúča siahnuť po službách agentúr, ktoré sa videoprodukcii venujú. Tie presne vedia:

 • podľa akého scenára sa video bude točiť,
 • čo všetko video musí obsahovať,
 • akú kamerovú techniku zvoliť,
 • aké svetlo bude potrebné,
 • aké rekvizity budú vo videu použité,
 • aký komparz je potrebné obsadiť do videa,
 • ako pracovať so zvukom a hudbou.

V neposlednom rade je to najmä kvalitná postprodukcia a strih, ktoré dajú videu ten správny tvar. Súčasťou toho môže byť aj motion dizajn, v ktorom pomocou grafických animácií zdôrazníte aj výzvu k akcii (CTA), inak povedané, čo chcete od zákazníkov, aby po zhliadnutí videa spravili alebo si z videa odniesli.

4. Distribúcia obsahu – kam video umiestnime?

Tento bod vo veľkej miere ovplyvňuje to, či bude vaše video úspešné. Pokiaľ vložíte video nového modelu na web, nemôžete očakávať, že k zákazníkom sa toto video dostane samé. Preto je dôležité podporiť ho platenou reklamou, prípadne rozdeliť na viacero formátov a umiestniť aj na ďalšie miesta.

Video je dnes už nutnosťou content marketingu

S rýchlo sa meniacimi trendmi v online marketingu je dôležité držať krok a byť prítomný tam, kde sa nachádza vaša cieľová skupina. Podľa štatistík sa očakáva, že video obsah bude v roku 2023 tvoriť 82% celkového internetového obsahu.

Preto je vhodné do svojho media mixu zapojiť aj videoobsah, ktorý už dnes je stabilnou súčasťou viacerých značiek v automotive segmente.

Ak hľadáte profesionálneho partnera, ktorý sa postará o váš video marketing či jeho distribúciu, prečítajte si, ako sa nám darí dosahovať ciele pre predajcov aj dovozcov automobilov.

Pokiaľ máte ešte ďalšie doplňujúce otázky týkajúce sa videoobsahu, kontaktujte nás a radi si s vami prejdeme všetky dostupné možnosti pre vaše potreby.Ebook

NAŠE SKÚSENOSTI V TOMTO ODVETVÍ
SME PRETAVILI DO EBOOKU

Prečítajte si zadarmo tipy, ako na efektívny online
marketing pre importérov a dílerov automobilov.

Zistiť viacKremsa Digital s.r.o.
Námestie hraničiarov 37
851 03 Bratislava
Slovakia