Kremsa Digital

Natívna reklama. Ako na ňu?

15.06.2021

Natívna reklama je koncept vytvárania reklám, ktoré ladia s obsahom stránky. Reklama je plne prispôsobená médiu a konzistentná so správaním danej platformy. Čitateľovi, prípadne divákovi, dáva publikovaný obsah pocit, že tam reklama jednoducho patrí.

Populárne príklady natívnych reklám sú propagované výsledky vyhľadávania a sponzorované príspevky na sociálnych sieťach. Oba formáty poskytujú používateľom rovnaký druh hodnoty ako výsledky organického vyhľadávania a príspevky generované používateľmi na sociálnych sieťach. Natívna reklama musí poskytoť čitateľovi pridanú hodnotu a nesmie ho vyrušovať.

Ako funguje natívna reklama?

Taktika natívnej reklamy podporuje performance marketing, funguje z hľadiska ponuky a dopytu. Na strane ponuky sú médiá s publikom a dosahom, ktorí sa snažia predať obsah na svojich weboch. Na strane dopytu sú inzerenti, ktorí sa snažia osloviť publikum a dosiahnuť ciele v oblasti povedomia o značke, predaja alebo generovania potenciálnych zákazníkov.

Aká je natívna reklama?

Jadrom natívnych reklám je koncept umiestnenia reklám v relevantnom a neobmedzujúcom kontexte, kde natívne zapadajú do celého obsahu webu. Natívna reklama bude s najväčšou pravdepodobnosťou vyzerať rovnako ako všetky ostatné články a obsah, ktorý ju obklopuje. Je to najmä v prípadoch, keď je cieľom brand awareness. V reklamách sa nemusí zobraziť toľko bežných slov, na ktoré ste zvyknutí – nákup, prihlásiť sa na odber, zaregistrovať sa a podobne. 

Kto profituje z natívnej reklamy?

  • Inzerenti

Značky aj začínajúce startupy používajú natívne reklamy na oslovenie publika vo veľmi pôsobivých okamihoch, keď ľudia už konzumujú obsah a sú pripravení objavovať niečo nové. Tieto kampane môžu dosiahnuť KPIs v oblasti povedomia o značke na vysokej úrovni, ako aj osloviť potenciálnych klientov počas predaja v dolnej časti funnelu.

  • Médiá

Mediá a publisheri prijali natívne reklamy ako nepostrádateľný nástroj na speňaženie obsahu naprieč platformami a zariadeniami. Natívne články povzbudzujú užívateľov k hodnotnej akcii bez toho, aby obetovali celkový zážitok z webu. Privádzajú ich tak na stránky s vysokou pridanou hodnotou, ako sú video, sponzorovaný obsah, mikrostránky a iné.

  • Používatelia

Natívna reklama sa vyhýba rušivým úskaliam vyskakovacích pop-up alebo iných reklám v prospech výraznej zľavy. Tá umožňuje ľuďom objavovať a interagovať so značkovým obsahom, ktorý by sa im mohol páčiť, ale podľa ich vlastných podmienok.

Ako si zvoliť správnu platformu natívnej reklamy?

S cieľom maximalizovať návratnosť akejkoľvek danej natívnej reklamnej iniciatívy sa veľa médií a inzerentov spojí s technologickými partnermi, ktorí môžu pomôcť s aspektmi, ako je distribúcia obsahu, zapojenie publika, monetizácia naprieč platformami a ďalšie. Mnohé platformy vďaka tomu vzrástli na popularite.

Každý mesiac oslovia miliardy užívateľov a vyrovnajú sa škále hlavných sociálnych sietí. Tieto platformy sú založené na prediktívnych algoritmoch podobných Facebooku, ktoré spájajú každého online používateľa s položkami obsahu, ktoré ho budú s najväčšou pravdepodobnosťou zaujímať.

Príklad natívnej reklamy z praxe

Zadanie od klienta XY v oblasti výroby a predaja prírodnej dekoratívnej kozmetiky s dôrazom na eko aspekt znelo, aby sa vyzdvihli také vlastnosti, ktoré ľudí aktuálne zaujíma. Aby sa našiel taký insight, ktorý zdôrazní potrebu používať eco-friendly produkty, keďže v prírode sa nachádza už neúnosné množstvo mikroplastov a naša planéta, aj živočíchy sú nimi zahltené. Samozrejmosťou je aj prelinkovanie na dané produkty, maximálne však 2x v texte a predovšetkým prirodzene. Natívna reklama musí pôsobiť ako bežný, obyčajný článok, ale s veľkou pridanou hodnotou.

Vypracovanie: 

Názov:

Rozmaznávate vašu pokožku luxusnou kozmetikou? Pozrite sa bližšie, čo v skutočnosti používate

  • Predpokladá sa, že v roku 2025 vyprodukujeme viac ako 600 miliónov ton plastu. Recyklačné systémy skolabujú, ak neznížime výrobu plastov
  • Škodlivosť mikroplastov už dosiahla taký level, že Európska chemická agentúra vydala špeciálne nariadenia 
  • Dopad na životné prostredie núti výrobcov vyrábať bio, organické a prírodné produkty

Používať eco-friendly produkty už dávno nie je módnou záležitosťou. Už niekoľko rokov sa riešia reálne dopady chemického priemyslu na životné prostredie, a to nielen z lokálneho, ale aj globálneho hľadiska.

Mikroplasty a nanoplasty okolo nás

Plasty v prostredí sa rozpadajú na stále menšie kúsky. Mikroplasty sú kúsky menšie ako pol centimetra, ale môžu byť také malé, že už nie sú viditeľné voľným okom. Nanoplasty sú sotva viditeľné aj pod najmodernejšími mikroskopmi. Oba sa označujú ako primárne mikroplasty. Existujú mikroplasty uvoľňované opotrebovaním iných plastových materiálov, ako sú vlákna zo syntetického oblečenia – sekundárne mikroplasty. Zahŕňajú tiež mikroplasty, ktoré výrobcovia vedome pridávajú do výrobkov osobnej starostlivosti, pretože plnia špecifickú funkciu. Tieto mikroplasty končia v odtoku a v oceáne.

Oficiálne nariadenia a opatrenia

Európska chemická agentúra (ECHA) podporuje bezpečné používanie chemických látok. EÚ zavádza novátorské právne predpisy o chemických látkach, ktoré chránia ľudské zdravie a životné prostredie a podporujú inováciu a konkurencieschopnosť v Európe.

Práve táto inštitúcia Európskej únie má za úlohu dohliadať nad tým, aby výrobky, ktoré sa používajú v akomkoľvek odvetví priemyslu boli nezávadné a aby sa právne predpisy EÚ o chemických látkach alebo biocídnych výrobkoch vo firmách dodržiavali. 

Životné prostredie a verejnosť sú práve vďaka činnosti ECHA menej vystavené nebezpečným chemickým látkam. Na trh dostávajú bezpečnejšie výrobky. Spotrebitelia sa môžu informovať o nebezpečných chemikáliách vo výrobkoch, ktoré kupujú. Keďže problematika mikroplastov stúpa na závažnosti každý rok, ECHA vydala špeciálnu smernicu so zonamom 500 mikroplastových prísad, ktoré sa používajú v kozmetických výrobkoch a výrobkoch osobnej starostlivosti, na ktoré si treba dať pozor.

Vedeli ste, že?

  • Mikroplasty nájdete v niektorých pleťových peelingoch, zubných pastách a telových prípravkoch? Dokonca sa nachádzajú aj v rúžoch, očných linkách, krémoch na opaľovanie, dezodorantoch, lakoch na nechty.
  • Aby boli prípravky na pleť či telo účinnejšie a lacnejšie, pridávajú sa do nich mikroplasty. Majú vyššiu gramáž a ľahšie dosiahnu výsledok.
  • Kozmetický priemysel každý rok vyprodukuje až 120 miliárd balení. Výroba plastových balení je jedným z najproduktívnejších odvetví na svete a zároveň najväčším škodcom environmentálneho prostredia. 

Začnite od seba

Hrozivé čísla a nelichotivé štatistiky hovoria za všetko. Svet potrebuje záchranu. Ak však my sami nezačneme od seba, zmena nenastane. Možno začnete už zajtra triediť odpad. Možno sa zamyslíte, či skutočne potrebujete ďalšie oblečenie z rady “fast fashion.” Možno o mesiac zistíte, že drogériu môžete pravidelne dopĺňať aj vo vašom meste na špeciálnych miestach. V drogérii si môžete vyberať prednostne suroviny z kontrolovaného biologického hospodárstva a v recyklovateľnom obale. 

Fakty o drogérii a kozmetike 

Mikroplasty vo výrobkoch osobnej hygieny počas používania opláchnete vodou. To môže obsahovať až 100 000 častíc plastu. Všetky tieto mikroplasty končia vo vode a nakoniec v oceánoch. V bežných výrobkoch sa nachádzajú desiatky ďalších druhov mikroplastov. Jedinou zárukou pre zákazníkov, že produkt starostlivosti je skutočne bez mikroplastov a nanoplastov, je od samotnej značky. Napríklad spoločnosť XY sa rozhodla, že vykročí smerom k prírode. 

Stopka v prírodnej kozmetike pre:

  • živočíšne zložky s výnimkou včelieho vosku a iných
  • syntetické farbivá a konzervačné zložky
  • ropné látky
  • synteticky získané parfumy s výnimkou esenciálnych olejov
  • suroviny vyrobené pomocou GMO (Geneticky Modifikované Organizmy)

Stále sme vás nepresvečili? Ak ste sa však zamysleli nad tým, čo sa nachádza vo vašej kozmetickej taške alebo v kúpeľni na poličke, urobili ste obrovský krok vpred. Spolu s XY vieme našu planétu spraviť krajším miestom pre život. 

Veríme, že natívna reklama oslovila aj vás.

Ak si neviete dať rady, pomôžeme vám s obsahom na váš web tak, aby pôsobil prirodzene a nenútene.








Kremsa Digital s.r.o.
Námestie hraničiarov 37
851 03 Bratislava
Slovakia