Kremsa Digital

Reputácia v online priestore a krízový PR: Ako reagovať na negatívne recenzie a moderovať komentáre na sociálnych sieťach

15.01.2024

Online prostredie je komplexným a dynamickým miestom, ktoré zahrňuje rôzne aspekty a interakcie medzi ľuďmi, značkami, obsahom a technológiami. Medzi tieto interakcie patria aj negatívne komentáre a recenzie.

Dobré meno vašej firmy na internete môže buď prilákať nových zákazníkov alebo ich odradiť. Je potrebné, aby sme si uvedomili, že tak ako v offline svete, tak aj v online priestore je budovanie a udržiavanie dobrého imidžu kľúčovým faktorom úspechu. Poďme sa pozrieť na to, ako efektívne reagovať na negatívne recenzie a moderovať komentáre na sociálnych sieťach tak, aby ste si udržali pozitívnu reputáciu.

Základy digitálnej reputácie

Vaše renomé nie je len to, čo o vás hovoria vaši priatelia a známi. Je to taktiež to, čo si zákazníci dokážu o vašej firme vyhľadať. A nie len zákazníci, ale aj konkurencia! Negatívne recenzie a komentáre môžu mať vážny vplyv na váš biznis, preto je dôležité vedieť, ako s nimi pracovať.

1. Monitorujte online diskusie

Prvým krokom k riadeniu svojej online reputácie je monitorovanie. Sledujte recenzie, vlastné príspevky, komentáre a diskusie na sociálnych sieťach a recenzných stránkach, ktoré sú relevantné pre váš biznis.

2. Reagujte rýchlo a profesionálne

Ak narazíte na negatívnu recenziu alebo komentár, neignorujte ich. Rýchla reakcia je kľúčová. Odpovedajte profesionálne a empaticky. Vyhnite sa konfliktu a ospravedlňte sa za vzniknutú situáciu.

3. Vysvetlite situáciu a ponúknite riešenie

V odpovedi na negatívnu recenziu vysvetlite situáciu a ak je to možné, ponúknite konkrétne riešenie. Týmto spôsobom ukážete, že ste ochotní pracovať na zlepšení a riešite problémy.

4. Moderujte komentáre na sociálnych sieťach

Na sociálnych sieťach môžete moderovať komentáre, ktoré sa objavujú pod vašimi príspevkami. Buďte opatrní, aby ste neodstránili negatívne komentáre len preto, že nesú kritiku. Zakaždým, keď niečo odstránite, môže to vytvoriť dojem cenzúry. Používajte moderovanie na odstránenie nevhodných alebo urážlivých komentárov.

5. Budujte pozitívne vzťahy

Najlepším spôsobom, ako si udržať pozitívnu online reputáciu, je budovať silné vzťahy so zákazníkmi. Kvalitný obsah, zákaznícky servis a osobný prístup môžu zanechať pozitívny dojem a pomôcť vám získať viac pozitívnych recenzií.

Tipy:

 • Zabudnite na emócie: Je prirodzené, že negatívne komentáre môžu vyvolať negatívne emócie, ale je dôležité zachovať chladnú hlavu. Nereagujte unáhlene alebo vzťahovačne, s veľkou pravdepodobnosťou je na druhej strane obrazovky zákazník, ktorý sa cíti byť nevypočutý. Buďte pánom situácie a vyriešte ju diplomaticky.
 • Rýchla reakcia: Snažte sa reagovať čo najrýchlejšie, ukážte, že vám na názore zákazníka záleží. Rýchla reakcia taktiež zabraňuje reakciám na negatívny komentár/recenziu ostatnými používateľmi.
 • Personalizácia: Odpovedzte osobne, nie roboticky. Komentujúceho oslovte menom.
 • Vyjadrite, že je vám ľúto, že bol nespokojný: Začnite tým, že vyjadríte poľutovanie nad jeho skúsenosťou, ktorej výsledkom je negatívny komentár.
 • Získajte viac informácií: Pokiaľ to situácia dovoľuje, spýtajte sa zamestnancov, ktorí by o situácii mohli vedieť viac, alebo sa opýtajte priamo autora komentára na ďalšie informácie, ktoré by vám mohli pomôcť lepšie pochopiť a riešiť vzniknutý problém.
 • Napravte situáciu: Ponúknite konkrétne riešenie problému. To môže zahŕňať vrátenie peňazí, výmenu produktu alebo iné opatrenia.
 • Zabezpečte súkromie: Ak je situácia citlivá alebo vyžaduje diskrétnosť, požiadajte autora komentára, aby vás kontaktoval cez súkromnú správu alebo e-mail.
 • Odpovedajte verejne: Po vyriešení problému alebo negatívnej situácie nezabudnite uverejniť, ako ste problém vyriešili, aby ju videli aj ostatní používatelia.
 • Nepoužívajte automatické odpovede: Vyhnite sa generickým, automatickým odpovediam. Vzbudzuje to dojem, že problém/skúsenosť komentujúceho beriete na ľahkú váhu.
 • Učte sa z negatívnych recenzií: Negatívne komentáre a recenzie môžu byť prostriedkom užitočnej spätnej väzby. Zamyslite sa nad tým, ako by ste podobným situáciám v budúcnosti dokázali predísť.

Pro tip na záver:

 • Odpovedajte vtipne a s humorom: V niektorých prípadoch môže byť účinné reagovať na negatívne komentáre a recenzie s dávkou humoru a s nadhľadom. Samozrejme, tento prístup nie je vhodný pre všetky situácie, avšak práve v týchto prípadoch vznikajú virálne príspevky. Ak vám napadne autentická myšlienka a dokážete zachovať chladnú hlavu a príjemné vystupovanie, tak sa nebojte riskovať.

Pri budovaní značky a riadení krízového PR je dôležité mať na svojej strane skúsených profesionálov. Sme pripravení vám pomôcť aj s touto náročnou úlohou. Kontaktujte nás ešte dnes a dohodnite si stretnutie.
Kremsa Digital s.r.o.
Námestie hraničiarov 37
851 03 Bratislava
Slovakia