Kremsa Digital

Váš Instagram potrebuje followerov. Ako na nich?

30.07.2015

Áno, už aj Lidl je na Instagrame a dáva o tom patrične vedieť.

Už dávno vieme, že fotky sú najlepším nositeľom mesidžu (lepším ako video – aj to môžete dať na Instagram) a kde inde si ich chodíme účelovo pozerať, keď nie na Instagram. Prečo si teda nezaložiť účet a všetko, čo púšťame do printov, billboardov alebo letákov, nerecyklovať aj na Instagrame? Doručiteľnosť je sto percentná a odmení sa nám aj srdiečkom alebo komentárom. Tí odvážnejší, čo berú slovo recyklácia vážne, môžu ušetriť drevo v našich lesoch a naše mestá od vizuálneho smogu a presunúť ho do virtuálnej reality.

Postup je teda nasledovný: Založte si účet, odblokujte svoj telefón a buďte pripravený odfotiť hocičo, čo nesie Váš brand alebo sa s ním istým spôsobom spája. Následne vypostujte foktu na Instagram s množstvom hashtagov (relevantných aj nezmyselných), sadnite si do kresla s fajkou v ruke a čakajte na virálny prílev srdiečok, komentov a nových followerov. Znie to jednoducho však? Ono to naozaj aj tak funguje, stačí dodržiavať len pár zásad, o ktorých si teraz povieme.

Pokiaľ nie ste Dan Bilzerian alebo iný Justin Bieber, budete musieť zo začiatku a možno po celú dobu, systematicky pracovať na privádzaní návštevnosti na Váš Instagramový účet a angažovaní followerov. Tu je zopár najlepších spôsobov ako to všetko dosiahnuť:

1. Dajte tam jasnú výzvu do akcie (Call-To-Action)

Na Instagrame máte dve možnosti ako vyzvať publikum k akcii. Prvá je zahrnutie priamo do fotky a tá druhá je zase do popisu. Vybrali sme zaujímavý príklad obľúbenej značky nápojov Brisk, ktorá v obrázku žiada o dvojitý klik na obrázok, ktorý automaticky vyústi do lajku.

Veľmi jednoduchý a pekný spôsob ako získať väčší angažment je taktiež požiadať followerov, aby v komentoch tagli osobu, ktorú majú radi najviac. A verte, že to naozaj urobia.

2. Vymyslite si relevantné hashtagy

Hashtagy sú vynikajúci spôsob ako sa postaviť z davu von a to špeciálne platí pre Instagram. Sú návnadou a zároveň háčikom, ktorý privedie nových followerov pre Váš účet. Pomáhajú organizovať a kategorizovať obrázky a video obsah, čím uľahčujú ľuďom takzvaný “content-discovery” proces. Stačí sa iba uistiť, že Vaše Hashtagy sú relevantné k publiku a k Vašej značke.

Napríklad jedna americká spoločnosť vyrábajúca cup-cakes sa špecifikuje na Instagrame pomocou hashtagu ako je #eeeeats alebo #Instafood. Je to lepšie ako dávať hashtagy ako #bestpic alebo #picoftheday. Lebo na Instagrame nemá nikto rád značku, ktorá nepoužíva vlastné hashtagy. Nikto.

Keď už chcete používať populárne a trendujúce hashtagy, tak si vyberte taký, ku ktorému viete pripraviť vizuálnych obsah. Jeden z najpopulárnejších všeobecných hashtagov na Instagrame je #TBT alebo Throwback Thursday. Pepsi ho ešte viac zvýraznila pridaním relevantného obrázku.

Keď už si budujete skupinu followerov na Instagrame, tak pamätajte, že reach je všetko. Treba robiť čokoľvek, čo prinesie Váš obsah priamo pred to správne publikum v tom správnom čase. Nič nepomôže viditeľnosti na Instagrame viac, ako správny hashtag.

3. Veľmi dlhý popis nie je na škodu

Všetci vieme, že Instagram je primárne určený na zdieľanie fotiek, niektoré značky ho však používajú aj na zdieľanie písaného slova. Prekvapujúce? Možno ste nevedeli, že každý post na Instagrame umožňuje vložiť až 2 000 znakov. Tak prečo neskúsiť načrieť na koniec tohto limitu a skúsiť niečo iné?

Nasledujúci post zahŕňa v sebe detailný popis projektu. Tento unikátny popis má viac ako 1200 znakov a vygeneroval viac ako 578 000 lajkov.

Silu slova netreba nikdy podceňovať. Ak Vaša značka má čo povedať, tak nech to povie. Skúste krátke aj dlhé popisy, aby ste videli, ktorý typ funguje najlepšie a čo rezonuje viac u Vášho publika. Potom stačí zvoliť už len víťaza.

4. Zapájajte sa aj do iného obsahu

Nestačí len používať hashtagy k efektívnej distribúcii obsahu. Použite ich tiež k nájdeniu užívateľov, ktorí rozmýšľajú a postujú o rovnakých veciach.

Napríklad, ak robíte do fitnessu, skúste hľadať hashtagy ako #fitspiration alebo #fitnessaddict. Potom sa angažujte s užívateľmi, ktorí postujú takýto obsah.

Zalajkujte alebo komentujte niekoho fotku. Tento užívateľ uvidí, že sa o neho zaujímate a bude sa zaujímať aj on o Vás. Minimálne sa preklikne cez Váš avatar na Váš účet “et voilà” nový follower je na svete.

5. Ukazujte Váš Instagram účet aj na ostatných sieťach

Po tom, čo ste už prešli predchádzajúcimi krokmi a Váš účet je neohrozene stabilný a lajky na fotkách pribúdajú rýchlosťou závodného koňa, skúste promovať Vašu prítomnosť na Instagrame aj na ostatných platformách. Obsah môžete zdieľať priamo z Instagramu aj na Facebook, Twitter, Tumblr alebo Flickr. Je to výborný spôsob ako podporiť Vašich fanúšikov napríklad na Facebooku, aby Vás prišli nasledovať aj na Instagram.

Dôležité je vedieť, že Instagram je dostupný iba z mobilnej aplikácie a na desktopových zariadeniach si viete akurát tak na instagram.com pozerať Váš newsfeed a vyhľadávať užívateľov alebo hashtagy. Výborným nástrojom na objavovanie a analýzu nových vecí na Instagrame je online nástroj iconosquare, v ktorom sa viete stratiť tak na pár hodín. Pred tým, ako si začnete plánovať Instagram stratégiu, tak sa tam choďte určite pozrieť. Tak čo, kto je teda po Lidli na rade?

Komentáre


Kremsa Digital s.r.o.
Námestie hraničiarov 37
851 03 Bratislava
Slovakia