Kremsa Digital

Prečo vaše deti milujú Minecraft

18.03.2021

Sú aj vaše deti často na počítači, Xboxe alebo na tablete? Paráda! Pokiaľ hrajú Minecraft, všetko je v najlepšom poriadku. V našom blogu sa dozviete, prečo je hra Minecraft ideálna pre vaše deti a prečo ju tak milujú. 

Minecraft je neuveriteľne všestranná hra, ktorá umožňuje kreatívne hranie a zároveň zoznamuje užívateľov s rôznymi koncepciami vrátane kódovania.

Zjednodušene povedané, je to ako digitálne LEGO – vaše dieťa môže vytvárať čokoľvek od malej chatky až po obrovskú a rozľahlú metropolu. Keď sa zapoja do hry aj príšery a ďalšie postavy, začne to byť skutočne zaujímavé. Hráč sa musí rýchlo naučiť, ako prežiť a prispôsobiť sa v online svete Minecraftu.

Minecraft zostáva jednou z najpopulárnejších hier, aké sa kedy vyrobili – v jazyku Minecraft by sme použili “vykraftili”. Považuje sa za jednu z najväčších videohier všetkých čias. Musíme súhlasiť, že právom. Od svojho uvedenia na trh v roku 2011 sa rozrástla na komunitu viac ako 91 miliónov hráčov, z ktorých veľké percento tvoria deti a tínedžeri.

Prečo aj vaše deti tak milujú Minecraft? Lebo je to super! 

Vývoj detí vs hry

Ako rodičia sa určite často obávate, čo vlastne celú tú dobu robia vaše deti na sieti. Bojíte sa, aby nestrácali čas a neprichádzali o inteligenciu hraním počítačových hier. Hoci čas dieťaťa pri počítači treba rozhodne regulovať, niektoré hry môžu byť oveľa prospešnejšie, ako by ste si mysleli.

Okrem toho, že vám prezradíme, prečo je dobré nechať vaše dieťa hrať Minecraft, opýtali sme sa aj malých gamerov, prečo Minecraft tak milujú.

Je prirodzené, že sa rodičia musia zaujímať o to, ako dlho ich deti trávia hraním hier, ako aj o obsah samotných hier. Je veľa dôvodov, prečo je Minecraft taký populárny. Táto hra by sa dala skutočne považovať za prospešnú pre vývoj vášho dieťaťa. Deti milujú Minecraft z týchto dôvodov:

  • neobmedzená tvorivosť
  • režim Creative vs Survival
  • boj s príšerami
  • programovanie

Tu sú o tom dokonca aj dôkazy

Názor detí na Minecraft

Opýtali sme sa detí, čo si o tejto hre myslia a tu sú ich odpovede.

Luka (10 rokov): “Minecraft je kreatívna hra, v ktorej môžem rozvíjať svoju fantáziu. Sú tam dve možnosti – creative – kde môžem vytvárať rôzne stavby a podobne a survival – kde môžem hrať svet, ktorý je vytvorený. Má rôzne možnosti, vďaka čomu sa môžu pripojiť rôzni hráči. Najviac ma na tom baví to, že Minecraft sa stále rozvíja, aktualizuje sa a pribúdajú nové veci. Sú tam rôzne jaskyne, pyramídy a trhliny. 

Cieľom je napríklad zabiť draka. Najskôr som bez vecí, musím si vycraftiť drevo – materiál, potom rôzne zbrane a postupne, keď napríklad vyťažím kameň, môžem postaviť niečo z kameňa. Staviam často svoje budovy, v nich knižnicu, posteľ, “kraftiaci stôl”, pec. Napríklad vďaka posteli sa môžem “znovuzrodiť”. Nikdy ju nesmiem dať do pekla alebo k drakovi, lebo môže vybuchnúť. Najradšej hrám sám – vytvorím si vlastný svet alebo ak mám PS+, môžu sa na mňa pripojiť iní hráči, ak ich pozvem. Spolu môžeme tvoriť. Rozvíja to moje kreatívne myslenie, trpezlivosť a vytrvalosť.”

Opýtala som sa aj mojej dcéry, ktorá k tejto hre prišla náhodou v jej 7 rokoch.

Nina (8 rokov): “Milujem Minecraft. Najprv som si to napozerala na YouTube, aby som zistila, čo je to za hru. Vôbec som ju nepoznala. Odkukala som z nej hacky, ako to robia veľkí gameri a potom som si ju naištalovala. 

Najviac ma baví kreatívny mod, lebo sa v ňom dajú stavať domy a ja chcem raz byť architektkou. V Minecrafte si vykraftím, čo chcem a naučila som to aj moju mladšiu sestru. Na Vianoce sme dostali Xbox a hráme to už aj tam. Chodím aj na programátorský krúžok a raz možno nejakú hru nakódim. V porovnaní s Robloxom je Minecraft omnoho viac super.”

Nedávno vyšiel dokonca článok, že hraním Minecraftu vám budú platiť. Ani ho mojej dcére radšej neukážem, ale vám áno. Mohlo by sa stať, že si to s kriérou architektky rýchlo rozmyslí a bude sa chcieť živiť gamovaním. Tu si môžete prečítať o tom viac.

Platforma Minecraft umožňuje deťom predstaviť si a postaviť všetko, čo chcú, skutočné alebo nie. Jediným obmedzením je, že je potrebné ho vytvoriť pomocou malých kúskov akoby zo stavebnice. 

 

 
Kremsa Digital s.r.o.
Námestie hraničiarov 37
851 03 Bratislava
Slovakia