Kremsa Digital

5 metrík, ktoré potrebujete sledovať pre úspešné video na Facebooku

06.10.2017

Virálne video na Facebooku je jednoducho „King Of the Seven Kingdoms“ pre váš content marketing.

Vo svete sociálnych sietí neexistuje nič pútavejšie a zdieľanejšie ako tento formát. Na základe Demand Metric reportu až 82 % B2B marketérov zaznamenalo úspech v kampaniach, ktoré využili video na marketingové účely. Avšak vytvorením videa, ktoré strhne lavínu pozornosti to nekončí. Prichádza ďalšia dôležitá časť a tou je meranie a vyhodnocovanie výkonnosti videa na Facebooku. Viete ktoré metriky použiť a čo na nich sledovať?

1. Pozretia videa

Metrika pozretia videa ukazuje koľkým ľuďom sa zobrazilo vaše video na Facebooku a koľkí z nich si video pozreli, pričom za „sledovanie videa“ sa považuje jeho spustenie aspoň na 3 sekundy. Podľa posledných štatistík locowise, agentúry špecializovanej na meranie výkonnosti sociálnych sietí, je priemerný čas sledovania videa na Facebooku 10 sekúnd. Vravíte si ako sa dá vyjadriť pointa v prvých 10 sekundách videa? Nenechajte sa vystrašiť týmto číslom, oveľa dôležitejšie je, aby vaše video obsahovalo pútavý príbeh, ktorý budú chcieť ľudia dopozerať dokonca. Ak sa pozeráme na sledovanosť videa v percentách, potom je pre vás dôležité čislo 30 %, pokiaľ docielite, že si vaše video pozrie jedna tretina vašich fanúšikov, môžete to považovať za dobrú sledovanosť. V prípade, že video sledovalo menej ako 30 % vášho publika, ide o slabú sledovanosť a je potrebné zaviesť zmeny napríkad v cieľovej skupine, čase zvernenia či obsahu videa.

2. 10-sekundové pozretia

Pri vytváraní videa myslite aj na to, že ľudia sú vždy len ľudia a niekedy aj zaujímavý príbeh nedokážu dopozerať dokonca, pretože im niekto zavolal, začalo im plakať dieťa alebo sú jednodcuho netrpezliví. Preto umiestnite hlavnú myšlienku aj na začiatok, aj na koniec videa. Dôležité sú 10-sekundové zhliadnutia, ktoré majú vyššiu výpovednú hodnotu ako samotná sledovanosť videa a pomôžu vám zistiť, či fanúšikov vaše video zaujalo alebo ho po zapnutí okamžite vypli.

3. Video engagement

Zdieľanie, komentár a lajk. To je ako získať zlatú, striebornú alebo bronzovú medailu na Facebooku za váš príspevok. Fanúšikovia vám nimi dávajú najavo, čo sa im páči. Ak zdieľajú vaše video, ste na veľmi dobrej ceste, pretože čo chcete dosiahnuť je, aby sa z príspevku stal virál. Nezabúdajte však ani na striebornú a bronzovú medailu v podobe komentárov a lajkov, sledujte ich a snažte sa ich počet stále zvyšovať.

4.Priemerný čas sledovania

Na základe sledovanosti videa a 10-sekundových videní dokážeme merať, aký čas fanúšikovia strávili pozeraním videa. Ďalším dôležitým ukazovateľom je priemerný čas sledovania, ktorý nám hovorí, či je video úspešné a ako sa vyvíjal priebeh sledovania.

Z grafu vieme vyčítať, ktorú časť videa sledovalo najviac fanúšikov. V tomto prípade bolo zaujímavých prvých 20 sekúnd a následne videnia prudko klesli dole. Vo všeobecnosti sa video za úspešné považuje pri dosiahnutí priemerného času sledovanosti v rozhraní 10-15 sekúnd.

5. Dĺžka videa

Odporúčaná dĺžka videa na Facebooku sa pohybuje v rozmedzí 20-90 sekúnd. Tu platí, že výnimka potvrdzuje pravidlo a z vlastnej skúsenosti vieme povedať, že aj dlhé video dokáže získať vysoký engagement a sledovanosť. Zamerajte sa v prvom rade na obsah videa, uistite sa, že jeho pointa je zreteľná pre publikum, vymyslite neobyčajný príbeh a prispôsobte mu dĺžku trvania.

Nebojte sa experimentovať s rôznymi nápadmi a nezabúdajte všetky videá vyhodnocovať. Pamätajte, že pri meraní úspešnosti videa je potrebné využit kombináciu všetkých metrík, získate tak objektívne výsledky, ktoré vám poskytnú relevantnú spätnú väzbu.

 

Komentáre


Kremsa Digital s.r.o.
Námestie hraničiarov 37
851 03 Bratislava
Slovakia